

- Na początek aspekt fizyczny: umożliwia korektę naszej postawy, odżywia mięśnie i stawy zapewniając im lepsze działanie, ogólną sprawność i młodszy wygląd.
… - Oddech: już od pierwszych zajęć zwracamy na niego uwagę i doskonalimy krok po kroku, aby z większą świadomością wejść w siebie. W jodze poziom pracy z oddechem, czyli Pranayama, jest wyżej niż „zwyczajna” pozycja/asana i świadczy o głębszej pracy.
… - Układ nerwowy: asany (pozycje jogi) w genialny sposób potrafią go tonizować i odżywiać. Coraz więcej się mówi o nerwie błędnym (teoria poliwagalna Stephana Porgesa), który daje nam możliwość przejścia w stan rozluźnienia i odpoczynku. Joga bezpośrednio stymuluje nerw błędny, co pozwala nam zniwelować skutki stresu. Dzięki temu możemy ćwiczyć układ nerwowy jakby był mięśniem, stopniowo nabierając wprawy w szybszym osiąganiu stanu relaksu.
… - Emocje: często uwięzione w ciele pośród wielu napięć i blokad. Zamknięta pozycja ciała (skulone ramiona, zapadnięta klatka piersiowa) to sygnał niewyrażonych lub nieuświadomionych emocji. Poprzez praktykę jogi możemy się uwolnić od tych schematów i stworzyć dla naszych emocji optymalną przestrzeń w ciele. Ponadto joga pozwala nam się ugruntować, uziemić, lepiej radzić sobie z trudami codzienności, ponieważ przełamując nasze ograniczenia i bariery na macie, pokonujemy je również w życiu codziennym.
… - Hormony: joga oddziałuje na układ hormonalny poprzez stymulację gruczołów dokrewnych, takich jak tarczyca, jajniki, nadnercza czy przysadka. Ponadto cała gama wariantów i pomocy jakich używamy w jodze pozwala na pomoc w najróżniejszych przypadkach. Joga może uruchomić mechanizmy samoleczenia, a poprzez układ hormonalny wpływa także na układ odpornościowy.
… - Świadomość: sedno jogi, która (między innymi przez pozycje odwrócone) pozwala na odżywienie, dokrwienie mózgu na poziomie fizjologicznym, a z drugiej strony przez pracę z uważnością, medytacją wprowadza nas na coraz wyższe poziomy rozwoju. Joga często pozwala znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania o sens, duchowość, nasze miejsce na świecie. Regularna praktyka prawie zawsze łączy się z jakąś formą rozwoju świadomości, co ma również oddziaływanie terapeutyczne.
… - Nasze życie: poziom manifestacji wszystkich powyższych aspektów. Podczas swojej kilkunastoletniej przygody z jogą obserwowałem jak zmienia się na wielu poziomach życie praktykujących osób. Dość długo nie mogłem tego zrozumieć: przecież joga na Zachodzie w dużej mierze sprowadza się do pracy z ciałem. Przy okazji jednak, chcąc nie chcąc, otwieramy się na inne elementy praktyki, takie jak medytacja czy praca z oddechem. Powoli w naszym życiu codziennym manifestują się efekty oddziaływania jogi układ ruchowy, oddechowy, hormonalny, nerwowy, emocje i świadomość. Dobroczynne efekty jogi w zaskakujący sposób wpływają na nas na wielu poziomach – w naszych relacjach oraz w życiu prywatnym i zawodowym. Joga zabiera nas w podróż do samopoznania.
Zajęcia
Prowadząc zajęcia zawsze kieruję się potrzebami i możliwościami osoby, z którą pracuję. Zwracam szczególną uwagę na potencjał, ograniczenia, tryb życia, rodzaj pracy a także dyspozycję dnia. Dzięki temu mogę optymalnie dobrać zestaw ćwiczeń i uzyskać najlepszy rezultat w szybki i bezpieczny sposób. Nigdy natomiast nie prowadzę zajęć według z góry ustalonego szablonu, ponieważ każdy z nas jest niepowtarzalny, ma inną konstrukcję i inne potrzeby. Dzięki wszechstronnemu przeszkoleniu i wieloletniemu doświadczeniu na moich treningach wprowadzam metody z różnych podejść do pracy z ciałem, także z fizjoterapii. Gwarantuje to bezpieczeństwo i brak nudy. Zapraszam!




Filmy instruktażowe
Filmy instruktażowe będą dostępne wkrótce.